

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 40 pF |
| Voltage Rating (DC) | 200 V |
| Length | 7.11 mm |
| Width | 6.22 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 2.42 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Current Rating | 5 A |
| Output Current | 5 A |
| Forward Current | 4 A |
| Forward Voltage | 1.15 V |
| Average Rectified Current | 5 A |
| Max Reverse Voltage (DC) | 200 V |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 200 V |
| Element Configuration | Single |
| Max Surge Current | 100 A |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 100 A |
| Reverse Current | 10 µA |
| Reverse Voltage (DC) | 200 V |
| Schedule B | 8541100080 |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Type | Standard Recovery Rectifiers |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 100 A |
| Reverse Voltage | 200 V |
Stock: 1786
Distributors
pcbx
Unit Price$0.34666
Ext.Price$0.34666
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.34666 | $0.34666 |
| 10 | $0.30808 | $3.08080 |
| 50 | $0.27379 | $13.68950 |
| 100 | $0.23734 | $23.73400 |
| 500 | $0.20574 | $102.87000 |
| 1000 | $0.19778 | $197.78000 |
| 3000 | $0.19012 | $570.36000 |
| 5000 | $0.17954 | $897.70000 |
